Why does a?

بهترین ها

درباره ماایجاد کننده وبلاگ : فیزیکدان های صنعتی اصفهان

آخرین مطالب

:: What Does a Physics Professional Do? ( چهارشنبه ۶ اسفند۱۳۹۳ )
:: What does a physicist do ( دوشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۳ )
:: دانلود سوالات کارشناسی ارشد فیزیک ( جمعه ۲۵ مهر۱۳۹۳ )
:: نوبل شیمی 2014 Chemistry Nobel Prize—Seeing Single Molecules ( جمعه ۲۵ مهر۱۳۹۳ )
:: ( جمعه ۲۵ مهر۱۳۹۳ )
:: Newfound Molecule in Space Dust Offers Clues to Life's Origins ( یکشنبه ۶ مهر۱۳۹۳ )
:: جهان های موازی ( یکشنبه ۶ مهر۱۳۹۳ )
:: بازی فیزیکی ( سه شنبه ۱۰ تیر۱۳۹۳ )
:: What’s in that bottle? ( یکشنبه ۲۵ خرداد۱۳۹۳ )
:: Who’s using your data? ( یکشنبه ۲۵ خرداد۱۳۹۳ )
:: Scalable Imaging of Superresolution ( پنجشنبه ۲۲ خرداد۱۳۹۳ )
:: Sorting by Sound ( پنجشنبه ۲۲ خرداد۱۳۹۳ )
داوود چترایی Davood Chatraei
چهارشنبه ۲۹ آذر۱۳۹۱ - ۱۱:۱۷ قبل از ظهر

۱۰ کلمه پر جستجوی گوگل در سال ۲۰۱۲
گروه فناوري: گوگل در آستانه سال نو میلادی آمار پرجستجو ترین کلمات در این وب سایت در سال ۲۰۱۲ را منتشر کرد كه طبق آن ویتنی هوستون، " گنگ نم استایل" (کلیپ پربیننده خواننده کره جنوبی) و توفان سندی سه کلمه پر جستجو بوده‌اند. در این آمار، ۱۰ کلمه ای که بیش از همه در موتور جستجوی گوگل از سوی کاربران نوشته شده‌اند به شرح زیر است:

۱- ویتنی هوستون : خواننده شهیر آمریکایی که سال جاری درگذشت

۲- ” گنگ نم استایل” : کلیپ پر بیننده خواننده پاپ کره جنوبی

۳- توفان سندی

۴- ipod3

5- diablo3 : یک بازی پرطرفدار کامپیوتری

۶- کاترین میدلتون : همسر نوه ملکه بریتانیا

۷- المپیک ۲۰۱۲

۸- آماندا تاد: دختر ۱۵ ساله کانادایی که در اکتبر سال جاری میلادی در خانه اش خودکشی کرد. ویدئوی ۷  دقیقه ای وی در فضای اینترنت که حاوی شرحی از انتشار تصاویر خصوصی او در اینترنت بود ، بازدید زیادی داشت.

۹- مایکل کلارک: هنرپیشه آمریکایی فیلم “مسیر سبز” که در سپتامبر سال جاری در گذشت.

۱۰ – بی بی بی ۱۲(یک برنامه تلویزیونی مستند مشهور)
گوگل همه ساله در ماه دسامبر آمار های مربوط به موتور جستجوی خود را منتشر می کند . این آمار به تفکیک و در مورد همه کشورها می باشد و می توان در آن آمار پرجستجوترین کلمات در کشورهای مختلف را با هم مقایسه کرد.

http://www.google.com/zeitgeist/2012/#the-worldبرچسب‌ها: کلمه پر جستجوی گوگل, دسامبر 2012, most searched words on google

علی خاشعی Ali Khashei
دوشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۴۸ بعد از ظهر

سبکترین ماده جامد موجود در دنیا با چگالی 0.9 میلی گرم بر سانتیمتر مکعب توسط یک تیم تحقیقاتی در موسسه فناوری کالیفرنیا ساخته شد.

همانطور که در این عکس واقعی هم نشان داده شده است، این ماده به حدی سبک است که بدون تخریب گلبرگ های بسیار ظریف گل قاصدک، بر روی آن معلق باقی می ماند!


برچسب‌ها: سبک ترین ماده جامد, سبک ترین ماده دنیا, حالت جامد ماده, کم وزن ترین جسم دنیا

علی خاشعی Ali Khashei
دوشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۳۱ بعد از ظهر

نظريه متعارف آغاز جهان به چالش كشيده شد: انفجار بزرگ يا انجماد بزرگ؟

تيمي از فيزيكدانان دانشگاه ملبورن و موسسه فناوري سلطنتي ملبورن در نظريات جديد خود اظهار كرده‌ا

ند كه آغاز جهان را نبايد به شكل يك انفجار بزرگ بلكه يك انجماد بزرگ مدلسازي كرد.

به گفته اين محققان، در اين مدل جهان مسير ايجاد خود را با سرد شدن به شكل يخ بستن آب طي كرده و با بررسي شكافها و درزهاي ايجاد شده در آن كه در تمام بلورها از جمله يخ رايج بوده، درك انسان از ذات جهان دگرگون خواهد شد.

به گفته جيمز كواچ، محقق ارشد اين پروژه، نظريه كنوني در تلاش طولاني‌مدت انسانها براي درك منشا و ذات جهان يكي از جديدترين‌ها محسوب مي‌شود.


برچسب‌ها: انفجار بزرگ جهان, چگزنگی شکل گیری جهان, جهان چگونه به وجود آمد, پیدایش جهان

علی خاشعی Ali Khashei
یکشنبه ۲۶ آذر۱۳۹۱ - ۲۲:۴۵ بعد از ظهر
!!!لژیونر Lezhioner!!!
شنبه ۲۵ آذر۱۳۹۱ - ۹:۴۶ قبل از ظهر

من از روزی می ترسم که تکنولوژی از تقابل بین بشریت پیشی بگیرد.

آن زمان جهان با نسلی از کم خرد ها رو برو خواهد شد.

آلبرت اینیشتین


برچسب‌ها: جملات زیبا از انیشتین, جملاتی از انیشتین, انیشتین و آینده ی بشریت

امید شصت فولادی Omid Foolady
جمعه ۲۴ آذر۱۳۹۱ - ۰:۳۳ قبل از ظهر

پیزوالکتریک باری است که در مواد جامد مشخصی به علت فشار مکانیکی انباشته می‌شود (مخصوصاً در کریستال‌ها، بعضی سرامیک‌ها و اجسام زیستی مانند استخوان، DNA و پروتئین‌های مختلف). لغت پیزوالکتریک یعنی الکتریسیته‌ی ناشی از فشار که از لغت یونانی به معنای فشردن گرفته شده و الکتریک نماد عنبر است (یک منبع قدیمی جریان الکتریکی).

اثر پیزوالکتریک از ارتباط خطی بین حالت مکانیکی و الکتریکی در مواد بلورین و شفاف بدون تقارن مرکزی درک می‌شود.

اثر پیزوالکتریک یک فرآیند قابل برگشت است؛ موادی که به طور مستقیم اثر پیزوالکتریک (تولید داخلی بار الکتریکی به دلیل اعمال نیروی مکانیکی) را انباشته می‌کنند اثر پیزوالکتریک معکوس (تولید داخلی نیروی مکانیکی در اثر اعمال میدان الکتریکی) را نیز انباشته می‌کنند.

به عنوان مثال سرامیک‌های PZT (Pb[ZrxTi۱-x]O۳ ۰≤x≤۱) اگر به اندازه ۰.۱ درصد از ابعادشان تغییر شکل دهند نیروی پیزوالکتریک قابل اندازه‌گیری تولید خواهند کرد. برعکس اگر میدان الکتریکی به آن‌ها اعمال شود به اندازه ۰.۱ درصد از ابعادشان تغییر شکل خواهند داد. پیزوالکتریک استفاده‌های مفیدی دارد از جمله تولید و ردیابی صوت، تولید ولتاژهای بالا، تولید فرکانس الکترونیکی، میکروبالانس‌ها (ترازوهای بسیار دقیق) و متمرکز کردن اشعه‌های نور در مقیاس بسیار بزرگ. این پدیده همچنین بنیانی برای بسیاری از تکنیک‌های علمی و سودمند در مقیاس اتمی است؛ بررسی میکروسکوپی مثل STM، AFM، MTA SNOM و ... همچنین استفاده‌های روزمره به عنوان منبع احتراق برای سیگار.در بخش بعدی با کربردهای بیشتری از پیزو الکتریک ها آشنا می شویم

مختصری از تاریخچه

در اواسط قرن هجدهم میلادی دانشمندان با خاصیت پیزوالکتریک مواجه شدند اما برای آن توضیحی نیافتند و آزمایشاتآن زمان نتیجه قاطی نداشت.در سال 1880 برادران کوری curie توانستند وجود چنین خاصیتی را به اثبات برسانند.یک سال بعد نیز گابریل لیپمن با استفاده از ریاضی و قوانین ترمودینامیک توانست توجیهی برای حالت تبدیل مکوس این خاصیت بیابد.

با وجود جند دهه گمنامی سرانجام در خلال جنگ جهانی اول برای اولین بار از این خاصیت در تکنولوژی به نام سونار که در زیر دریایی ها برای تجزیه و تحلیل محیط زیرآب به کاربرد می شود استفاده شد.

در جریان جنگ جهانی دوم دانشمندان روس و ژاپن و آمریکا با مواد دست سازی برخوردند که دارای این خاصیت به میزان بسیار بیشتر از مواد موجود در طبیعت بود که در نهایت به استفاده در رادیو و ارتباطات رادیویی در جنگ انجامید.


برچسب‌ها: پیزواکتریک, گشتاور دو قطبی, میدان الکتریکی, در پیزو الکتریک

!!!لژیونر Lezhioner!!!
پنجشنبه ۲۳ آذر۱۳۹۱ - ۷:۲۲ قبل از ظهر

محمدرضا رو که می شناسین؟!!؟

این جوادشونه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

پسورد پست برا اینکه عکس ها پخش نشه تو اینترنت:

javad-m

:))))))))))))

!!!لژیونر Lezhioner!!!
سه شنبه ۲۱ آذر۱۳۹۱ - ۲۰:۲۸ بعد از ظهر

سلام دوستان 90ی عزیز پیروزی با اقتدار ائتلاف 90 را در انتخابات انجمن علمی به همگی مخصوصا خود بچه ها تبریک میگیم درضمن بچه ها حواستون باشه هوای 90ی ها را حسابی داشته باشید اردو های خارج از کشور فراموش نشه! این قضیه درب پشت دانشکده و حج ع.....اینام فراموش نشه دوستانی که رای آوردین قول هایی که داده بودین یادتون نره به دوستانی هم که رای نیاوردن سفارش میکنم از جنجال و هیاهو و متشنج کرده فضا خوداری کنند فضای انتخابات کاملا سالم بود ما فقط نشسته بودیم تو سایت هرکی ازون حوالی رد میشد میکشیدیمش تو سایت نام کاربری شو میگرفتیم و به ائتلاف خودمون رای میدادیم که کاملا قانونی و جوانمردانه بود اگرم حرفی دارید بگید تا از خجالتتون در بیایم خوب شما 5نفر هم که تو انتخابات پیروز شدین(پیروزتون کردیم)شنبه بدون شیرینی نمیاین سر کلاس پایه3!!!وگرنه...... مخصوصا شما علی آقا که اول شدی خوش باشین یا حق

اميررضا عطايي Amir Reza Ataei
دوشنبه ۲۰ آذر۱۳۹۱ - ۲۱:۳۵ بعد از ظهر

دیروز موزخ 10 دسامبر بالاخره آکادمی ملی علوم سوئد در طی مراسمی با شکوه اقدام به اهدای جایزه ی نوبل برندگان این جایزه در همه ی رشته ها در سال 2012 کرد.

می توانید مراسم را به صورت مستقیم از لینک های زیر مشاهده کنید. شما همچنین قادر به دانلود این فیلم ها هستید ولی مجاز به انتشار آنها نیستید به همین منظور ما هم این فیلم ها را در سایت برای دانلود قرار نداده ایم. آرشیو فیلم های سال های گذشته نیز هم اکنون در دسترس عموم نیست و همین ویدیو ها هم تا مدت محدودی دسترسی عمومی به آن آزاد است ، پس فرصت را از دست ندهید!

امید که روزی یکی از خود ماها هم بتونیم به چنین جاهایی برسیم و در این ابعاد به بشریت خدمت کنیم! حالا نوبلش رو هم نگرفتیم زیاد اشکال نداره ، اما مهم تلاش در این مسیره.

لینک ویدیو اهدای جایزه ی دکتر هارُش و سخنرانی ایشان

لینک ویدیو اهدای جایزه ی دکتر واینلند و سخنرانی ایشان

لینک ویدیو اهدای جایزه ی بقیه ی رشته ها

مصاحبه با برندگان نوبل فیزیکبرچسب‌ها: مراسم اهدای جایزه ی نوبل, جایزه ی فیزیک نوبل, گالری عکس نوبل

علی خاشعی Ali Khashei
شنبه ۱۸ آذر۱۳۹۱ - ۱۳:۱۴ بعد از ظهر

IP90.ir از همه ی نامزدهای نودی این دوره حمایت خودش را اعلام می کند و از همه ی دوستان گرامی و فیزیکدانهای عزیز آینده دعوت به شرکت در این دوره از انتخابات می کنیم. 

امید که انتخابات این دوره به تشکیل انجمن علمی  قدرتمند و منسجم بیانجامد.

اسامی نامزد های مورد حمایت ما در این دوره :

خانم مسعودیان

خانم فروهنده پور

خانم صاحبی

آقای صالح پور

و خودم (خاشعی)

برای رای دادن به وب سایت امورفرهنگي کل ، بخش انتخابات مراجعه فرماييد.

با تشکر.

اميررضا عطايي Amir Reza Ataei
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۲۲:۳۵ بعد از ظهر

ترم زندگیتون بی مشروطی لحظه هاتون همیشه پاس،سایه حذف از زندگیتون دور،و معدل شادیتون ٢٠
روز دانشجو مبارک
امیدواریم که
 توی همه ی مراحل زندگیتون موفق & شاد & پیروز باشین و این فرصت رو داشته باشین که برای رسیدن به هدفهاتون تا می تونین تلاش کنین... و البته هدف های ارزشمندی برای خودمون تعریف کرده باشیم. تا بتونیم انسانهای مفید و ارزشمندی باشیم برای بشریت شبیه همون آدم هایی که وقتی اسمشون رو می شنویم احساس غرور پیدا می کنیم که داریم راهشون رو ادامه می دیم. کسایی مثل نیوتن ، ماکسول ، انیشتین ، بور ، فاینمن و ....
در ضمن امروز که شب روز دانشجو بود (!) رکورد بازدیدهای سایت هم توی این 6 ماه گذشته شکسته شد. خوشحالیم از اینکه تا به اینجا تونستیم ممتد و پر قدرت ادامه بدیم. و امیدواریم که از اینجا به بعدش هم این سایت به عنوان یه فعالیت جنبی و دانشجویی و علمی به کارش ادامه بده و کمک کنه که از هم چیزهای بیشتری یاد بگیریم. (مثل اینکه خیلی رسمی شدآ! اما اشکال نداره ، حالا درستش می کنم!)
 راسی حواستون هم باشه که توی این دوره ی قشنگ و خاطره انگیز دانشجویی هم
از این کارا نکنینآ!!!:

برچسب‌ها: روز دانشجو, تبریک روز دانشجو, روزمون مبارک

اميررضا عطايي Amir Reza Ataei
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۲۰:۳۹ بعد از ظهر

پنجاه و نه سال بعد از آنکه جیمز واتسون و فرانسیس کریک پی به ساختار مارپیچی مولکول DNA بردند، انزو دی‌فابریزیو (Enzo Di Fabrizio)، استاد فیزیک دانشگاه ماگنا گراسیای ایتالیا موفق شد اولین عکس مستقیم از این نردبان مارپیچ حیات را، به کمک یک میکروسکوپ الکترونی تهیه کند.

تا پیش از این، دانشمندان صرفاً از طریق روش‌های غیرمستقیمْ این مولکول را دید می‌زدند؛ و کشف آن هم با روشی موسوم به بلورنگاری پرتو-ایکس انجام گرفته بود؛ یعنی روشی که در آن، نحوه برخورد پرتوهای ایکس به قسمت‌های مختلف جسم هدف، برای بازسازی ساختار کلی آن جسم به کار می‌رود.

اما دی‌فابریزیو و همکارانش، روش منحصربفردی را برای تماشای مستقیم DNA پی گرفتند. آن‌ها نخست محیطی مملو از نانوستون‌های سیلیکونی ِ ضدآب ساختند و بعد، محلولی حاوی رشته‌های مجزای DNA را در آن ریختند تا آب‌اش فوراً تبخیر شود و فقط رشته‌های DNA، به‌شکل طناب‌های کشیده‌ای بین ستون‌ها گیر بیفتند. سپس این دانشمندان از طریق حفره‌هایی که در بستر صحنه تعبیه کرده بودند، پرتوهای الکترونی را به رشته‌ها شلیک کرده و عکس‌های باکیفیتی از این مولکول‌های گیرافتاده تهیه کردند.

در واقع عکس‌های دی‌فابریزیو، نه یکی‌-دو مولکول DNA، بلکه رشته‌ای از چندین DNA درهم‌تنیده را نشان می‌دهند؛ چراکه در غیراینصورت انرژی الکترون‌های ارسالی، برای تخریب نردبان DNA و بر هم زدن صحنهْ کفایت می‌کرد. اما دی‌فابریو اعتقاد دارد که به کمک تجهیزات حساس‌تر و الکترون‌های کم‌انرژی‌تر می‌شود عکس‌هایی از یک رشته‌ی منفردِ این مولکول را هم تهیه کرد.


مولکول‌های «دَزوکسی ریبونوکلوئیک اسید»، یا به اختصار DNA، حامل دستورالعمل رشد و کارکرد کل موجودات زنده‌اند. ابتکار دی‌فابریزیو دانشمندان را قادر می‌کند که به فعل و انفعالات مابین این مولکول و بعضی از دیگر اجزای بنیادین حیات، همچون مولکول‌های RNA (ریبونوکلوئیک اسید)، مستقیماً بنگرند. گزارشی از نتیجه تحقیقات دی‌فابریزیو در نشریه علمی NanoLetters منتشر شده است.


برچسب‌ها: ملکول دی ان ای, نخستین عکس مستقیم از مولکول DNA منتشر شد, عکس از DNA, بیوفیزیک, DNA چیست

!!!لژیونر Lezhioner!!!
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۱۸:۴۵ بعد از ظهر

آمار جمع‌آوری شده از سنجش نظرات ٣٥ هزار امریکایی توسط موسسه‌ی تحقیقاتی «پی. ایی. دبلیو» بر این حقیقت مستند مهر تأیید زده است که زن‌ها بیشتر از مردان، هم به خدا اعتقاد دارند و هم در زندگی شخصی بیشتر از جنس مخالف به دعا و نیایش توسل می‌جویند. زنان حتی در ابراز علاقه برای خدای شخصی‌ایی که منطبق با روحیات خودشان است نیز گوی سبقت را از مردان ربوده‌اند.

مرکز تحقیقاتی و آمارگیری معتبر «گالوپ» نیز در آخرین اعلامیه‌های خود در این زمینه، بر روند همیشه یکدست فوق تأکید کرده است. یکی از مدیران گالوپ صریحاً اظهار کرده است که در انبوه داده‌های آماری طی ٧٠ سال گذشته، زنان همیشه نشان داده‌اند که مذهبی‌تر از مردان هستند.

به رغم شیوه‌‌ی برخورد نابرابری که خدایان و مذاهب متنوع بشری با زنان داشته‌اند، نتیجه‌ی تحقیقات و آمارگیری‌های دهه‌ی اخیر، یکی بعد از دیگری، حاکی از آن است که زنان مذهبی‌تر از مردان هستند. مسئولان تحقیقات مختلف درباره‌ی این موضوع همواره دلائل و بهانه‌هایی را برای پیامد تحقیقات خویش عنوان می‌کنند که به پیچیدگی مسئله نیز دامن می‌زند.

در همین زمینه و در جمع‌بندی‌های انجام‌شده از تحقیقات و آمار‌های فوق، دلائل کلی و کمابیش کلیشه‌ای نیز عنوان شده است. در پایان گزارش تحقیقاتی مرکز سنجش «پی. ایی. دبلیو» آمده است که گرایشِ «خطرپذیری» مردان باعث شده است که آنها تمایل کمتری به مذهب داشته باشند. مؤسسه‌ی سنجش عمومی گالوپ بر تفاوت فیزیکی زنان و به‌ویژه بر روی عاطفی‌تر بودن زنان انگشت گذاشته ‌است. به نظر مسئولان این سازمان نظرسنجی، تجربه‌ی شخصی و صمیمی و حتی معصومانه از داشتن یک اعتقاد مذهبی، نقش مهمی برای ترغیب و تمایل زنان به مذهب دارد.

«رادنی اِستارک»، استاد جامعه‌شناسی و بررسی تطبیقی مذاهب در دانشگاه واشنگتن، برای پاسخ‌گویی به دلایل تمایل مذهبی زنان، سئوال اصلی را به سمت مردان می‌کشاند و با چرخاندن موضوع و ایجاد پرسش جدید مبنی بر اینکه چرا مردان کمتر مذهبی هستند؟ به سهم خود تلاش می‌کند تا نظر جدید و متفاوتی ابراز کند.

این استاد جامعه‌شناس معتقد است: «تحقیقات نشان داده است که فعل و انفعالات شیمیایی و جسمانی مردان، مسئول بی‌اعتقادی به مذهب و انگیزه‌بخش کم بها دادن آنها به قانون است. به نظر می‌رسد مردان نسبت به زنان، برای کنترل رویکردهای احساسی خود توانایی کمتری دارند، به‌ویژه آن دسته از احساسات که به لذت‌های‌ آنی و لحظه‌ای مربوط‌ م می‌شوند».

اعتقاد به حضور روح سرگردان مردگان و یا موجودات ماوراء طبیعه، نکته‌ی چشمگیر دیگری در تحقیقات مربوط به فرهنگ عامه و مذهب است. در این مورد نیز درصد باور زنان به موجوداتی غیر از خدا نظیر روح مردگان، موجودات فضایی و حتی پیشگویان حرفه‌ای بیشتر از مردان است.

برچسب‌ها: زنان موفق, زنان مذهبی, مردان و زنان مذهبی, اعتقادات خانم ها به مذهب بیشتر است از مردان

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۱۱:۵۷ قبل از ظهر

quantum numbers
در مكانيك موجي يا مكانيك كوانتومي، توزيع الكترون در اتمي كه داراي چند الكترون باشد، به صورت لايه‌هايي تقسيم شده است. اين لايه‌ها نيز شامل يك يا دو لايه فرعي‌اند و هر لايه‌ي فرعي شامل يك يا چند اوربيتال است كه به وسيله الكترون‌ها اشغال شده است.
هر يك از الكترون‌هاي يك اتم با مجموعه‌اي از چهار عدد كوانتومي مشخص مي‌شود كه به صورت تقريبي بيانگر لايه، لايه‌ي فرعي، اوربيتال و اسپين الكترون است.


عدد كوانتومي اصلي يا n
اين عدد مشخص‌كننده‌ي لايه‌ يا ترازي است كه الكترون به آن تعلق دارد. اين لايه‌ها ناحيه‌هايي هستند كه در آنها احتمال يافتن يك الكترون زياد است.
مقدار n، يك عدد صحيح مثبت است. مثل 1 و 2 و 3 و 4 و غيره.
هرچه مقدار n بزرگ‌تر باشد،‌ لايه از هسته دورتر است و انرژي الكترون در آن لايه بالاتر است.


لايه فرعي يا تراز فرعي
هر لايه اصلي، شامل يك يا چند لايه فرعي يا تراز فرعي است. شمار لايه‌هاي فرعي در يك لايه‌ي اصلي برابر با مقدار n است.
در لايه يك، فقط يك لايه‌ي فرعي است.
در لايه‌ي دو، دو لايه‌ي فرعي داريم و همين‌طور.
هر لايه‌ي فرعي با يك عدد كوانتومي فرعي (Subsidiary Quantum Number) يا ال (l) مشخص مي‌شود.
مقادير l براي لايه‌هاي فرعي با مقدار n لايه‌ي اصلي تعيين مي‌شود. براي هر يك از عبارت‌ها، طبق فرمول زير يك مقدار براي l وجود دارد:
L=0,1,2,3……..(n-1)
براي مثال اگر n برابر يك باشد،‌ تنها مقدار l برابر صفر است و فقط يك لايه‌ي فرعي داريم.
اگر n برابر 2 باشد، دو لايه فرعي يعني صفر و يك و اگر n برابر 3 باشد، سه لايه فرعي يعني صفر و يك و دو داريم.
براي نمايش لايه‌هاي فرعي،‌ از نمادهاي ديگري نيز استفاده مي‌شود. يعني:

لايه فرعي 0 با نماد s
لايه فرعي 1 با نماد p
لايه فرعي 2 با نماد d
لايه فرعي 3 با نماد f
لايه فرعي 4 با نماد g
لايه فرعي 5 با نماد h

چهار نشانه‌ي نخست، حروف اول صفت‌هاي تيز (Sharp)، اصلي (Principal)، پراكنده (Diffuse) و بنيادي (Fundamental) هستند كه قبلاً براي مشخص‌كردن خط‌هاي طيفي به‌كار مي‌رفتند.
براي مقادير l بزرگ‌تر از 3، اين حروف به ترتيب الفبايي ادامه مي‌يابد. يعني g و h و i و غيره.
با تركيب عدد كوانتومي اصلي با يكي از اين حروف، راه ساده‌اي براي مشخص كردن لايه‌هاي فرعي پيدا مي‌شود. به عنوان مثال:

لايه n=2 و l=0 را لايه‌ي فرعي 2s مي‌نامند. يا
لايه n=2 و l=1 را لايه‌ي فرعي 2p مي‌نامند.

كه به ترتيب داريم: 1s، 2s، 2p،‌ 3s،‌ 3p، 3d، 4s،‌ 4p، 4d، 4f و الي‌ آخر.
انرژي الكترون‌هاي هر لايه با افزايش مقدار l افزايش مي‌يابد براي مثال انرژي الكترون‌هاي لايه n=3 به ترتيب افزايش برابر است با 3d>3p>3s

برچسب‌ها: کوانتم, اعداد کوانتمي, quantum numbers, تراز انرژي, اوربيتال

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۱۱:۲۹ قبل از ظهر

آیا شایعه ی تاریک شدن زمین حقیقت دارد؟

این روزها ایمیلی دست به دست بین کاربران اینترنت در حال چرخیدن است با این مضمون که در شب‌های 23 تا 25 دسامبر (3 تا 5 دی) به علت هم‌ترازی زمین با خورشید قرار است سه روز زمین تاریک شود و این مقدمه‌ای است برای آغاز یک جهان جدید. نشانی صفحه‌ای در وبگاه ناسا هم به عنوان منبع در این خبر ذکر شده که این پدیده‌ی علمی و عجیب را توضیح می‌دهد. نویسنده‌ی خبر اشاره کرده است که «این پایان جهان نیست. این هم‌ترازی جهان است، جایی‌که خورشید و زمین برای نخستین بار هم تراز می‌شوند. زمین از وضعیت کنونی که بُعد سوم است به بُعد صفر تغییر نموده و سپس به بُعد چهارم تغییر می‌نماید. در این گذار جهان با تغییر بزرگی روبرو می‌شود و ما یک جهان جدیدی را خواهیم دید». نویسنده در ادامه تأکید می‌کند که « حفظ آرامش، در آغوش کشیدن یکدیگر، مناجات و خواب به مدت 3 روز بهترین راه حل است و آن‌هایی که بعد از این واقعه زنده می‌مانند با یک جهان نوین روبرو خواهند شد و متاسفانه افرادی که از این موضوع ترس به دل راه دهند خواهند مرد!».


جدا از این‌که در جایگاه شنونده‌ی خبر چه برداشتی از تغییر بُعد صفر به بُعد سوم و چهارم دارید و مایلید در آن 3 روز کدام‌یک از آن کارهای توصیه شده­ را برای نجات یافتن انجام دهید، اجازه دهید یک بار دلایل علمی احتمال رخداد این پدیده را مرور کنیم:

در اصل متن انگلیسی این شایعه گفته شده است که در آن سه روز چون خورشید به نقطه‌ی انقلاب زمستانی می‌رسد و این نقطه در آسمان در نزدیکی و تقریباً در راستای مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد، زمین و خورشید و مرکز کهکشان راه شیری با یکدیگر هم راستا می‌شوند و برآیند نیروهای گرانشی خورشید و سیا‌ه‌چاله‌ای که در مرکز کهکشان راه شیری قرار دارد بر زمین نیروی گرانشی زیادی را وارد می‌کند که این امر موجب وقوع چنین رخدادی می‌شود.

1) خورشید در مسیر حرکت ظاهری و سالانه‌ی خود، هر سال در 30 آذر یا اول دی (حوالی شب یلدا) به نقطه‌ی انقلاب زمستانی می‌رسد و در یک لحظه مرکز خورشید روی این نقطه منطبق می‌شود. خورشید وقتی به انقلاب زمستانی می‌رسد حدود 6.6 درجه از مرکز راه شیری فاصله دارد و در حقیقت به هیچ وجه زمین و خورشید و مرکز راه شیری در یک راستا نیستند. این اختلاف زاویه‌ای آن‌قدر زیاد است که تقریباً 13 قرص ماه کامل را می‌توان در این فاصله گنجاند. به علاوه این اتفاقی است که هر سال رخ می‌دهد.
برچسب‌ها: آخرالزمان, پاسخ به شايعه پايان زندگي در سال 2012, آیا دسامبر سال 2012 پایان جهان است, تاريک شدن زمين

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱۵ آذر۱۳۹۱ - ۱۱:۲۵ قبل از ظهر

فضانوردان چینی قصد دارند به منظور فراهم آوری ذخیره غذا و اکسیژن لازم برای فضانوردان، در آینده سبزیجات تازه را در ایستگاه های فضایی بر روی ماه یا مریخ رشد دهند.
"دنگ یبینگ" معاون مرکز آموزش و تحقیقات فضانوردی چین با اعلام این

خبر افزود: اخیرا این کشور آزمایش هایی را با تمرکز بر سازوکارهای متعادل پویا اکسیژن، دی اکسید کربن و آب بین انسان و گیاهان در یک سیستم بسته انجام داده است.

به گفته وی، محققان چینی یک کابین 300 متر مربعی ساخته اند تا ذخایر پایداری از هوا، آب و غذا را برای دو داوطلب در طول این آزمایش فراهم کند. یبینگ اظهار داشت: چهار نوع سبزی رشد داده شد. دی اکسید کربن به این کابین وارد و اکسیژن برای دو ساکن این کابین تولید شد. این افراد می توانستند سبزیجات تازه برای وعده های غذایی خود داشته باشند.

این آزمایش که نخستین مورد از این نوع در چین است برای توسعه بلند مدت برنامه فضایی سرنشین دار چین بسیار با اهمیت قلمداد می شود.

این کابین که یک سیستم پشتیبان حیات اکولوژیک کنترل شده (CELSS)است در سال 2011 ساخته شد. این سیستم یک مدل از نسل سوم سیستم های پشتیبان حیات فضانوردان چین است که گفته می شود در پایگاه های فضایی بر روی مریخ یا ماه استفاده خواهد شد. هدف از ساخت این سیستم، ارائه ذخیره پایداری از هوا، آب و غذا برای فضانوردان با کمک گیاهان و جلبک است.

این پروژه با همکاری متخصصان آلمانی در حال انجام است.


برچسب‌ها: زندگي در فضا, کشاورزي در فضا, رشد گياهان در فضا, توليد اکسيژن در ايستگاه فضايي, ايستگاه فضايي چين

!!!لژیونر Lezhioner!!!
دوشنبه ۱۳ آذر۱۳۹۱ - ۱۵:۴۴ بعد از ظهر

سلام

وقت به خیر

دوستان عزیز میخواستم نظرتون را در مورد همزمانی کلاس های پایه 3 و پایه 2 یا همزمانی امتحانات مکانیک تحلیلی و ریاضی فیزیک جویا بشم

همان طور که اطلاع دارین دانشجویان فیزیک در سایر دانشگاه های کشور میتوانند دروس فیزیک پایه 3 و پایه 2 یا  دروس مکانیک تحلیلی و ریاضی فیزیک را همزمان در یک ترم بگذرانند اما در چند سال اخیر در دانشکده ما با توجه به سیاست های اتخاذ شده توسط مسئولین آموزشی این امر امکان پذیر نیست و دانشجویان مجبور به انتخاب یکی از این دو درس و گذراندن آن در هر ترم هستند.

من و به احتمال زیاد بسیاری از شما مایل به دانستن علت این تصمیم گیری ها هستیم

بعضی دوستان در ترم گذشته به کنایه علت این کار را دو شقه کردن امت واحده صفری می خواندند اما دلیل اصلی این کارها چیست؟؟؟؟

آیا هدف،ارائه شدن این دروس در هر ترم جهت استفاده مردودین است؟اگر این طور هم باشد باز به ضرر دانشجوست ،دانشجویی که یکی از این دروس را پاس نکرد ترم بعد نیز نمیتواند پاس کند چون مجبور به گذراندن دیگریست.

آیا دانشجویانی که در سال های پیش این دروس را باهم میگذراندند موفق تر بودند یا ما؟؟؟

من به مسئولین پیشنهاد میکنم به جای این کارها گاه گداری در کلاس اساتید دانشکده حاضر شوند و خود ببینند آیا کلاس بعضی ازین اساتید اصلا بازده علمی دارد؟؟که بعضی از آنها سرقفلی بعضی دروس را چند ترمی ست مال خود کرده و به هیچ وجه قصد رها کردن آن دروس را ندارند

من منکر سطح علمی اساتید محترم دانشکده نیستم ولی یک استاد دانشگاه علاوه بر این،نیاز به فن بیان و قدرت انتقال مطلب بالا یا توانایی اداره کلاس و.....دارد.

من هر روز قبطه میخورم به آن دانشجویی که فیزیک1ش را در محضر استادی چون جناب دکتر لران گذراند یا الکترونیک را با جناب دکتر میرزا پاس کرد یا ترمودینامیک را با دکتر شهبازی یا دکتر هاشمی فر تجربه کردند.من شیفته ی آن پیر هستم که نه تنها سی وچند سال است به دانشجویان فیزیک درس میدهد بلکه از ارائه دروس سایر دانشکده ها همچون  برق و ریاضی نیز باکی ندارد........

چه کسی پاسخ گوی عمر بر باد رفته ی ماست؟؟

آیا واقعا همزمان کردن پایه3 با پایه2 به نفع دانشجوست یا رسیدگی به وضع کلاس ها؟؟؟؟؟

شاید مسئولین با دیدن این متن به بنده بگویند این مسائل به تو چه ربطی دارد؟!

اما در جواب ایشان باید عرض کنم ما دانشجوییم ودانشجو نباید تک قطبی باشد کار یک دانشجو فقط درس خواندن و گذراندن واحد نیست ما به دانشگاه آمده ایم تا از همه ی جهات رشد داشته باشیم ما اگر نتوانیم علت تصمیماتی که دیگران برای ما میگیرند را جویا شویم چطور در آینده میتوانیم از حق خود و جامعه خویش دفاع کنیم؟؟؟

عزیزانی که با من مخالفید خوشحال میشم از جهل خویش نجاتم بدید!

در آخر به دوستان عزیز پیشنهاد میکنم دانشجو باشید نه دانشجو!!

از سایر نویسندگان سایت هم خواهشمندم متن را ویرایش نکنند!امیر جون شما هم همین طور!!اشکال ندارد گاهی بعضی مسائل جنجالی شود،با هدف سایت هم مغایرت ندارد.

موفق باشید.

یا حق


B.N

مینا آرمند Mina Armand
شنبه ۱۱ آذر۱۳۹۱ - ۲۳:۲۳ بعد از ظهر

مؤسسه خیریه حمایت از کودکان مبتلا به سرطان با نام اختصاری “ محک ”  از سال  1370 با انگیزه والای کمک به همنوع ،فعالیت همه جـانبه خود را جهت حمایت از کودکان مبتلا بـه سرطان زیر 14 سال و خانواده‌های آنـان آغاز کرده است.

محک تا کنون بیش از 18000 کودک مبتلا به سرطان را تحت حمایت همه جانبه قرار داده است.

روش های متعددی برای کمک به این کودکان وجود دارد که آسان ترین آنها استفاده از شماره حساب یا انتقال وجه دل خواه با کارت های عضو شتاب است.

برای این کار می توانید از گزینه ی " همین الان می خواهم به محک کمک کنم" استفاده کنید.

در چند سال گذشته برخی از این کودکان درمان و یا به موفقیت هایی دست یافتند.با توجه به هزینه های بسیار بالای درمان این بیماری در صورت تمایل برای کمک به این کودکان به میزان دلخواه (از حداقل 1000 تومان)به سایت زیر مراجعه کنید

http://www.mahak-charity.org


اميررضا عطايي Amir Reza Ataei
چهارشنبه ۸ آذر۱۳۹۱ - ۲۱:۱۷ بعد از ظهر

قسمت اول

اغلب راجع به بروز پدیده های عجیب و به ظاهر فراطبیعی، راه رفتن روی آب، معلق شدن مرتاض ها روی هوا، راه رفتن روی آتش و انرژی دستان شفابخش ، خم کردن قاشق و ... اخبار و اطلاعات گوناگونی شنیده ایم. عده زیادی از مردم با دیدن یا شنیدن روایت این پدیده های اسرارآمیز ، در نهایت حیرت، وقوع آنها را به نیروهای غریب منتسب می کنند. بسیاری ازمردم اساساً امکان رخداد پدیده هایی خلاف قواعد فیزیک را می پذیرند. برخی نیز با سوء استعمال الفاظ پر طمطراق و پر طنینی چون متافیزیک، کوانتوم، فیزیک، نیرو، انرژی و ... تلاش می کنند دستاویزی برای توجیه چنین رویدادهایی پیدا کنند. برخی دیگر با بکارگیری تعبیری ناشیانه تر و به نوعی با خلط مبحث، امورات ظاهراً فراطبیعی و اعمال جادوگران و رمّالان را اموری ورای فیزیک (و بعبارتی در قالب پدیده هایی که فیزیک از تبیین و توجیه آن عاجز و ناتوان است) رده بندی میکنند. در پنجمین قسمت از مجموعه " فهم عمومی از علم و تکنولوژی" به بررسی برخی از حُقه ها و تردستی های مجریان برنامه فریب عمومی خواهیم پرداخت.


 پارادایم های پارانرمال

از پدیده های پارانرمال (فراطبیعی) به عنوان پدیده هایی که ظاهراً نظم طبیعی جهان را نقض می کنند یاد میشود. پدیده های که بروز آنها با قوانین بنیادی معیّنی که بر جهان حاکم اند ناهمخوانی دارد. از آنجا که قوانین طبیعت، واقعیت جهان را برای ما تعریف میکنند هر چیزی که ناقض آنها باشد اساساً ناممکن به نظر می رسد. آنچه که سبب عجیب به نظر رسیدن این پدیده ها می شود این است که ظاهراً آنها از نظر فیزیکی ناممکن اند. میلتون روتان فیزیکدان می گوید: هر آنچه که اصول فیزیکی را نقض کند ناممکن است. کسانی که وقوع واقعیت پارانرمال را می پذیرند معتقدند هیچ چیزی ناممکن نیست. آنها در اثبات ادعای خود نمونه هایی در تاریخ علم را شاهد می آورند. مثلاً اینکه بسیاری از چیزهایی که دانشمندان زمانی ناممکن در نظر می گرفتند اکنون واقعی به نظر می رسند. برای سالیان دراز ، جامعهء علمی وجود شهاب سنگ را ناممکن می دانست. مثلاً لاوازیه استدلال میکرد که سنگ ها نمی توانند از آسمان فرو افتند چون چیزی در آنجا نیست. توماس جفرسون نیز پس از خواندن گزارش دو استاد هاروارد چنین بیان کرد ((من فرو افتادن دو استاد یانکی از آسمان را ممکن تر از افتادن سنگ ها باور میکنم)) . معتقدان به پدیده های پارانرمال بر این نکته پا می فشارند که لاوازیه و جفرسون توسط علم کور شده بودند. در دیدگاه آنان جایی برای سنگ هایی که از آسمان می افتند وجود نداشت، پس آنها از پذیرش واقعیت شهاب سنگ ها سر باز می زدند. از دید این گروه، بسیاری از دانشمندان امروز، از همین کوته نظری رنج میبرند، آنان قادر به دیدن چیزی ورای نظریات تنگ نظرانه دست پروردهء خود نیستند!

اینم یه فیلم کاملا واقعی از حرکت این مرتاض ها:

اینجا کلیک کنید

اینم یه فیلم متافیزیکی دیگه

البته این نقص در متدولوژی علم یک موضوع جدی و درخور توجه است و اساساً این امکان وجود دارد که چنین نقیصه ای سد راه توسعه علمی گردد. توماس کوهن در کتاب ساختار انقلاب های علمی می گوید: علم تنها با تشخیص و پرداختن به ناهنجاری ها (پدیده هایی که ظاهراً از قوانین شناخته شده پیروی نمی کنند) پیشرفت میکند. به باور کوهن، همهء وارسی علمی در پارادایم یا چارچوبی نظری رخ میدهد که تعیین می کند کدامین پرسش ها ارزش پرسیدن دارند و چه روش هایی را باید برای پاسخ دادن به آنها به کار گرفت. با این حال هر از چند گاهی پدیده هایی کشف می شوند که در پارادایمی تثبیت شده جای نمی گیرند، یعنی بعبارتی آنها را نمی توان با نظریه های فعلی توضیح داد. نخست مانند مورد شهاب سنگ، جامعه علمی سعی بر کنار گذاشتن یا ارائه توضیحی در رد این پدیده ها می کند . اما اگر دلیل رضایت بخشی پیدا نشود جامعه علمی مجبور است که پارادایم قبلی را رها کند و پارادایم جدیدتری برگزیند . در این حالت گفته می شود که جامعهء علمی دستخوش تغییر پارادایم شده است.


برچسب‌ها: متافیزیک, فیزیک و متافیزیک, مرتاض ها, توجیه متافیزیک, فراتر از فیزیک

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۸ آذر۱۳۹۱ - ۱۵:۵۴ بعد از ظهر

اختلاف منظر سالیانه
Annual Parallax

اختلاف منظر دید ستارگان که ناشی از تغییر موقعیت زمین در فاصله زمانی 6 ماه است. روش اندازه‌گیری آن به این شکل است که از ستاره موردنظر عکسبرداری می شود،‌ سپس از همان ستاره در فا

صله 6 ماه دیگر که زمین به اندازه قطر مدارش حول خورشید جابجا شده است مجدداً عکسبرداری می‌شود. مکان ستاره در دو عکس مقداری جابجایی نشان می دهد که این جابجایی ظاهری همان اختلاف منظر سالیانه آن ستاره می باشد.مقدار جابجایی برابر با زاویه جدایی بین زمین وخورشید از دید آن ستاره است.این کمیت با نام اختلاف منظر خورشید مرکزی(heliocentric parallax)هم شناخته می شود. از این کمیت به کمک روابط مثلثاتی در تعیین فاصله ستارگان استفاده می‌شود.
علاوه بر این حرکت ظاهری ،ستارگان دارای یک حرکت دیگر هم هستند که ناشی از تغییر مکان آنها نسبت به خورشید می باشد(حرکت نسبی).
تا سال ۲۰۰۲ فاصله حدود ۴۰۰ ستاره با دقت یک درصد با این روش تعیین شده وفاصله حدود ۷۰۰ ستاره هم با دقت ۵ درصد تعیین شده است.فاصله ستاره هایی که کمتر از ۲۰۰ پارسک باشند با دقت خوبی با این روش قابل محاسبه است.گفتنی است حداقل اختلاف منظر قابل محاسبه در حدود یک هزارم ثانیه قوسی است.
اختلاف منظر بهمراه چندین پارامتر دیگر قابل محاسبه در فهرستهای ستاره ای مانند فهرست تیکو ثبت شده است.


برچسب‌ها: آسمان شب, ستارگان, محاسبه فاصله ستارگان, اندازگیری مدارها, حرکت ظاهری ستارگان

!!!لژیونر Lezhioner!!!
دوشنبه ۶ آذر۱۳۹۱ - ۱۹:۲۲ بعد از ظهر

خـــانوما، آقــایون توجه کنین:
.
.
.
.

.
.
.
.
.

.

.

.

 .
.

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۵:۴۲ بعد از ظهر

امروزه کاربردهای فیزیک در صنعت و تکنولوزی بر کسی پوشیده نیست. در تیم های تحقیقاتی و پروژه های ها تک (پیشرفته) وجود یک یا چند فیزیکدان ضروری است.

هر پروژه ای که می خواهد تحولی در تکنولوژی ایجاد کند یا باید از دانش جدیدی استفاده کند که مرزهای دانش را فیزیکدان ها مشخص می کنند و یا باید از دانش های گذشته ی کشف شده به گونه ای نو تر و بهینه تر استفاده کند که چنین کاری مستلزم نگاه های جدیدی از زوایای مختلف به جوانب مسئله است.

همچنین فناوری هم قادر است به فیزیکدانها در امور پژوهشی شان کمک کند و این دو جز علم و تکنولوژی دو جز جدا ناشدنی از هم تلقی می شوند و خدمات متقابل به یکدیگر ارائه می کنند.

نمونه هایی از این کاربرد ها را می توانید در مبحث انرژی های نو و فناوری های ساخت پرتاب و رهگیری موشک و ماهواره و در صنعت نانو و عرصه های دیگر ملاحضه فرمایید.

اکنون بسیاری از موضوع‌ها ومباحث فیزیک پیامدهای کاربردی داشته و در عمل فیزیک در فناوری‌ها مؤثر بوده است.از جمله میتوان گفت فیزیک در فناوری‌های ارتباطات، فناوری‌های حمل و نقل( خشکی، دریایی، هوایی و فضایی)، فناوری‌های تولید( کشاورزی- صنعتی)، فناوری‌های استخراج انواع معادن و فناوری‌های ساختمان و انواع ماشین‌ها و فناوری‌های آموزشی به دانش مکانیک،‌ الکتریسیته، الکترومغناطیسی، ترمودینامیک و فیزیک هسته‌ای، نورشناسی، فیزیک بهداشت و فیزیک پزشکی و … وابسته است.


برچسب‌ها: دانش و فناوری, فیزیک و فناوری, کاربرد فیزیک در فناوری, فیزیک و زندگی, پرتاب ماهواره

اميررضا عطايي Amir Reza Ataei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۵۹ بعد از ظهر

جست و جوی نقض اصول فیزیکی اینشتین ( قسمت اول)

- نقض خودبه خود
نقض نسبیت در یک نظریه نهایی چگونه خود را نشان می‌دهد؟ یک روش طبیعی و زیبا شکست خود به خود تقارن لورنتس است. این مورد باید کاملاً مشابه شکست خود به خود تقارن در موارد دیگر باشد

و هنگامی اتفاق می‌افتد که قوانین پایه متقارن هستند در حالی‌که سیستم‌های واقعی این‌گونه نیستند.
برای درک ایده عمومی شکست خود به خود تقارن یک میله باریک استوانه‌ای را که به صورت عمودی بر روی یک سطح صاف قرار گرفته در نظر بگیرید. تصور کنید یک نیروی عمودی به سمت پایین بر روی میله وارد می‌گردد. این سیستم به طور کامل تحت دوران حول محور میله متقارن است. میله استوانه‌ای است و نیرو به صورت عمودی وارد می‌شود، بنابراین قوانین و معادلات فیزیکی در این شرایط تحت دوران ناوردا هستند. اما اگر نیرو به اندازه کافی زیاد شود میله در یک جهت خم می‌گردد که تقارن تحت دوران را به صورت خود به خود می‌شکند.
در مورد نقض نسبیت، معادلات توصیف کننده میله و نیرو با معادلات نظریه نهایی جایگزین می‌شوند. به جای میله، میدان‌های کوانتومی، مواد و نیروها قرار می‌گیرند. در اغلب موارد اندازه میدان پس‌زمینه‌ای طبیعی چنین میدان‌هایی، صفر است. با این حال در بعضی شرایط میدان‌های پس‌زمینه مقادیر غیرصفری کسب می‌کنند.
تصور کنید چنین حالتی برای میدان الکتریکی رخ دهد. از آنجا که میدان الکتریکی دارای جهت است (بردار)، هر مکانی در فضا دارای جهت ویژه‌ای می‌شود که توسط جهت میدان الکتریکی در آن مکان تعیین می‌شود. یک بار الکتریکی نقطه‌ای در آن جهت شتاب می‌گیرد. در نتیجه تقارن دورانی می‌شکند. چنین نتایجی برای یک میدان تانسوری غیرصفر نیز برقرار است (بردارها حالت خاص تانسورها هستند).
چنین میدان‌های تانسوری غیرصفری در مدل استاندارد به وجود نمی‌آیند، اما بعضی از نظریه‌های بنیادی مانند نظریه‌ي ریسمان شامل جنبه‌هایی هستند که مناسب شکست خود به خود تقارن لورنتس هستند. این ایده که شکست خود به خود تقارن لورنتس و مشاهده نقض نظریه نسبیت می‌تواند در نظریه ریسمان و تئوری‌های میدان شامل گرانش اتفاق افتد، نخستین بار توسط استوارت ساموئل از کالج نیویورک در سال 1989 پیشنهاد شد.
روبرتوس پوتینگ در سال 1991 این موضوع را به شکست تقارن CPT در نظریه‌ي ریسمان گسترش داد. بعد از آن روش‌های متعددی برای نقض نظریه‌ي نسبیت در نظریه‌ي ریسمان و دیگر رهیافت‌های گرانش کوانتومی پیشنهاد شد. اگر شکست تقارن لورنتس واقعاً جزیی از نظریه‌ي نهایی باشد، مشاهده نقض نسبیت نخستین مشاهدات آزمایشگاهی را برای چنین نظریه‌ای فراهم خواهد کرد.

- تعمیم مدل استاندارد
فرض کنید نظریه‌ي بنیادی طبیعت از طریق مکانیسم‌هایی، شکست تقارن لورنتس یا CPT را شامل می‌شود. اکنون این پرسش پیش می‌آید که این نقض‌ها چگونه خود را در آزمایش نشان می‌دهند و نسبت آنها با فیزیک امروزی به چه صورت است؟ برای پاسخ به این پرسش به یک چارچوب نظری کلی احتیاج داریم که بتواند تمام پدیده‌هایی را که ممکن است در آزمایشگاه رخ دهد، دربرگیرد. به کمک چنین چارچوبی می‌توان پارامترهای آزمایشگاهی را محاسبه، آزمایش های مختلف را مقایسه و پدیده‌های قابل انتظار را پیش‌بینی کرد.
برای ساخت چنین چارچوبی باید به اصول طبیعی و بدون شک زیر پایبند بود.
اول آنکه تمام پدیده‌های فیزیکی مستقل از دستگاه مختصاتی هستند که برای توصیف فضا-زمان انتخاب می‌کنیم.
دوم آنکه آزمایش‌های موفق مدل استاندارد و نظریه‌ي نسبیت عام نشان می‌دهند که نقض تقارن لورنتس و CPT باید اثر بسیار کوچکی داشته باشند. پیروی از این معیارها و به کار بردن نیروها و ذرات شناخته شده، ما را بر مجموعه‌ای از جملات ممکن (برهمکنش‌های ممکن) رهنمون می‌كند که می‌توان آنها را به معادلات نظریه اضافه کرد.
هر کدام از این جملات معادل یک میدان تانسوری با مقدار پس زمینه‌ای غیرصفر است. ضرایبی که دامنه آنها را مشخص می‌کنند، نامعلوم هستند که البته بسیاری از آنها ممکن است در یک نظریه نهایی مشخص صفر باشند.


برچسب‌ها: نیوتن و انیشتین, فیزیک کلاسیک و نسبیت, انتقادهای نسبیتی, نقض فیزیک نسبیتی

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۵۷ بعد از ظهر

چهار پرسش بی پاسخ!
تصویری که بر اساس آن عالم خیلی داغ آغاز شده و با انبساط سرد شده است،با تمام شواهدی که امروز در اختیار داریم در توافق است.با این همه برخی پرسش های مهم را بدون پاسخ می گذارد.
1.با توجه به اینکه در نقطه ی آغاز جهان چهار نیروی طبیعت یعنی الکترومغناطیس.نیروی هسته ای قوی،نیروی هسته ای ضعیف و گرانش در کنار هم بوده اند چرا عالم داغ بوده است؟منشاء این گرمای زیاد چه بوده؟
2.چرا عالم در مقیاس بزرگ چنین یکنواخت بوده است؟(چرا در تمام نقاط و در تمام عالم یکسان به نظر می رسد؟)
3.چرا عالم چنین نزدیک به آهنگ انبساط بحرانی برای گریز از فروپاشی آغاز گردیده است؟اگر آهنگ انبساط جهان که کماکان نیز ادامه دارد یک ثانیه پس از بیگ بنگ حتی یک قسمت از صدهزار میلیون میلیون کوچکتر بودعالم قبل از آنکه به این اندازه برسد در خود می رمبید و اگر آهنگ انبساط عالم در آغاز به همین مقدار بزرک تر بود چنان منبسط می شد که اکنون عملا تهی بود.
4.می دانیم که منشاو پیدایش کهکشان ها اختلاف های کوچک در چگالی یک ناحیه و ناحیه ایی دیگر در عالم نخستین است.منشاء این نوسانات در چگالی عالم اولیه چه چیز اسرار آمیزی بود؟
آیا شما تا کنون به این پرسش ها فکر کرده اید؟پاسخ شما به این پرسش ها چیست؟


برچسب‌ها: پرسش های بی پاسخ, سوالات بنیادی فیزیکی, فیزیک, فیزیک چیست, پرسش های بی جواب فیزیک

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۵۰ بعد از ظهر

در ژوئيه 1901، ميلوا به اينشتين خبر داد كه از او حامله شده است.

اولين پاسخي كه از اينشتين درباره‌ي اين خبردر دست است آن بود كه او تمام توان خود را براي دستيابي به يك شغل خوب و تأمين زندگي هر سه نفر آنها به كار خواهد گرفت.

در نامه‌اي به تاريخ ژوئيه 1901، او به ميلوا مي‌نويسد:

ولي حالا از تصميم برگشت‌ناپذيري كه گرفته‌ام، خوشحال باش! تصميم‌هاي زير را براي آينده خودمان گرفته‌ام. من فوراً در پي يك شغل، هرقدر ساده خواهم بود. هدف‌هاي علمي و خودخواهي شخص من، مانع از آن نخواهد شد كه شغلي را هرچقدر حقير بپذيرم. بلافاصله پس از يافتن چنين شغلي با تو ازدواج خواهم كرد و تو را نزد خود خواهم آورد. بدون اينكه قبل از حل و فصل قضايا كلمه‌اي براي كسي بنويسم. در اين صورت، كسي نمي‌تواند سنگي بر سر عزيز تو انداخته و جرأت كند كه به تو آسيبي برساند. وگرنه بهتر است مواظب خود باشد! زماني‌كه پدر و مادر تو و من در برابر عمل انجام شده قرار بگيرند، بايد هرطور شده،‌ اين واقعيت را بپذيرند.
به عنوان زن كوچولوي من، مي‌تواني به آرامي سر خود را در آغوش من بگذاري و از عشق و فداكاري كه نسبت به من داشته‌اي كوچكترين تأسفي نخوري.


منبع: كتاب اينشتين عمري در خدمت علم، نوشته مايكل وايت، ترجمه دكتر رضا خزانه، مركز نشر دانشگاهي


برچسب‌ها: زندگی باحال آلبرت, جملات زیبا از انیشتین, انیشتین و همسرانش, كتاب اينشتين عمري در خدمت علم

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۴۷ بعد از ظهر

ساکنان بعد چهارم فضا

اِچ جی وِلز ، در سال 1897، در رمان کلاسیک مرد نامرئی، داستان مردی را به تصویر می کشد که حین آموزش علم پزشکی در دانشگاه، اتفاقا به روشی بر میخورد که به کمک آن می توان ویژگیهای انعکاسی و انکساری گوشت بدن را تغییر داد و بدینوسیله نامرئی شد. راز نهفته او، استفاده از بعد چهارم است. درست همانند دیگر رمان های برجسته علمی تخیلی، در بسیاری از داستان های اِچ جی ولز، ریشه علمی وجود دارد. اگر کسی بتواند به درون این بعد فضایی چهارم (یا چیزی که با احتساب زمان به عنوان بعد چهارم، بعد پنجم نامیده می شود) وارد شود، واقعا می تواند نامرئی شده و حتی قدرت هایی را به دست آورد که به طور معمول به ارواح و خدایان نسبت داده می شوند.برای لحظه ای فرض کنید، درست همانند رمان سرزمین تخت، نوشته اِدوین آبوت، در سال 1884، نسلی از موجودات افسانه ای دو بعدی روی میز زندگی می کنند. این موجودات بدون آنکه بدانند جهان کامل دیگری، یعنی بعد سوم، آن ها را فراگرفته است، به کار و زندگی مشغولند.

اما اگر دانشمندی در این سرزمین تخت بتواند آزمایشی ترتیب دهد که به کمک آن چند

سانتی متر بالاتر از میز به پرواز در آید، به این ترتیب می تواند نامرئی گردد. زیرا نور در این حالت، از زیر او عبور کرده و انگار اصلا وجود نداشته است. او در حالی که بالای میز شناور است، می تواند به راحتی و بی پرده، بدون اینکه دیده شود شاهد رویدادهای روی میز باشد. شناور بودن در فرافضا فوائد قطعی در پی دارد، زیرا کسی که از آن منظر به پایین می نگرد، قدرت خداگونه خواهد داشت.

این مسئله که او در بالای میز شناور است، نه فقط باعث می شود که نور از زیر پای او عبور کند، بلکه امکان گذشتن از بالای اجسام روی میز را نیز برای او فراهم می آورد. به بیان دیگر، او می تواند هروقت بخواهد نامرئی شده و از درون دیوارها و اجسام عبور کند. به این ترتیب، جهش به بعد سوم به معنی نامرئی شدن در دنیای دو بعدی روی میز است. و اگر دوباره بر روی سطح میز باز گردد، ناگهان به نظر می رسد که از «هیچ» ظاهر شده است. با استفاده از این روش، او می تواند به راحتی از هر زندانی فرار کند. در سرزمین تخت یک زندان عبارت است از خطی که به دور فرد زندانی می کشند، و تنها با رفتن به بعد سوم به راحتی می توان از روی خط پریده و فرار کرد.

به راحتی قابل تصور است که مخفی نگاه داشتن اسرار از یک فراموجود غیرممکن است. از منظر بعد سوم، طلایی که در غاری در دنیای دوبعدی مخفی شده است به راحتی دیده می شود. زیرا در این دنیا، غار تنها یک چهارگوش باز است. برای بیرون آوردن طلا، حتی نیازی به وارد شدن به چهارگوش نخواهد بود. جالب تر اینکه، انجام عمل جراحی بدون بریدن پوست امکان پذیر می شود.

اِچ جی ولز قصد دارد، به طور مشابه، این ایده را به دنیای چهاربعدی تعمیم دهد. از نظر ما انسانهای ساکن سه بعد، دنیا عبارت است از تمام آنچه که می توانیم ببینیم؛ غافل از اینکه ممکن است جهان های کامل دیگری، درست در بالای سر ما وجود داشته باشند. اگرچه آن جهان دیگر ممکن است تنها چندین سانتی متر بالای سر ما باشد، ولی می دانیم که شناور شدن در بعد چهارم ، منجر به ناپدید شدن میگردد.


برچسب‌ها: ابعاد بالاتر, بعد چهارم, انتگرال چهارگانه

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۴۵ بعد از ظهر

پلیمر پیچیده‌ای که از قدرت متوقف کردن گلوله برخوردار است، به زودی می‌تواند صنعت تولید جلیقه‌های ضد‌گلوله را متحول سازد.
به گزارش یاهو، دانشمندان دانشگاه رایس در تگزاس موفق به کشف نوعی پلیمر جدید شده اند که قدرت آن بیشتر از قدرت گلوله‌ای است که شلیک شده است.

این ترکیب جدید می‌تواند گلوله‌های 9 میلیمتری پیستول‌های معمولی و گلوله‌های سلاح‌های نیمه اتوماتیک را پس از شلیک شدن متوقف سازد،‌در حالی که تنها حفره‌هایی کوچک از گلوله‌ها بر روی ماده به جا می‌ماند. این ماده پلیمری شگفت‌انگیز می‌تواند تکنیک ساخت جلیقه‌های ضد‌گلوله را متحول ساخته و همچنین در ایجاد بدنه‌ای سبک و مقاوم برای هواپیماها و پره‌های موتورهای جت به کار گرفته شود.

این ماده جدید ترکیبی پیچیده از جنس کوپلیمر پلی‌اورتان است،‌ ترکیبی که در آزمایشگاه تولید می‌شود. به گفته محققان این پلیمر جدید در حقیقت گلوله‌ها را به دام انداخته و در خود نگه می‌دارد درحالی که هیچ آسیب میکروسکوپی به ماده وارد نشده و هیچ ترکی در آن دیده نمی‌شود به شکلی که ماده هنوز شفافیت خود را داراست، از این رو ماده جدید می‌تواند به عنوان جایگزینی عالی برای شیشه هواپیماهای جنگی به کار گرفته شود.

این ماده جدید با داشتن ترکیبی از ویژگی‌های شیشه و پلاستیک،‌در عین استحکام و سختی از انعطاف‌پذیری و خود ترمیمی نیز برخوردار است. به گفته دانشمندان، در زمان برخورد گلوله با این پلیمر،‌ ماده در حقیقت در مقابله با نفوذ جسمی با سرعت بالا به مایع تبدیل می‌شود و از آنجایی که پلیمر در حقیقت متشکل از هزاران لایه مجزا است،‌تنها بخشی از ماده مایع شده و بقیه آن به حالت اولیه باقی می‌مانند.

این به آن معنی است که ماده بدن ایجاد شکستگی محکم و قوی به جا می‌ماند و بدون خرد شدن یا خمیده شدن ضربه گلوله را تحمل می‌کند.


برچسب‌ها: ضد گلوله, ژلاتین, آشنایی با مهندسی پلیمر, ساخت پلیمر ضد گلوله

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۳۷ بعد از ظهر

مخروط نور و نواحي عليتي

مخروط نور آينده‌ي يك رويداد O، مجموعه‌اي از تمام پرتوهاي نوري است كه از آن رويداد عبور مي‌كنند. (به شكل 1 توجه كنيد).
اين مخروط نماينده‌ي مسيرهاي فضازمان پرتوهاي نور است كه در تمام جهات از آن مكان و در آن زمان گسيل شده‌اند. مي‌توان اين مخروط را به عنوان تاريخچه يك جرقه‌ي نور در فضازمان در نظر گرفت كه در وضعيت و لحظه‌ي متناظر با رويداد O در تمام جهات گسيل مي‌شود.
بدين‌ترتيب مي‌توان تصور كرد كه يك جرقه‌ي نوراني كه از اين مكان و در اين زمان راه افتاده است و به يك كره‌ي نور تبديل مي‌شود. در تمام جهات با سرعت نور گسترش مي‌يابد. در زمان t پس از گسيل جرقه نور، نور، كره‌اي در فاصله‌ي d = ct از منبع را تشكيل مي‌دهد. (c برابر سرعت نور است). براي قطعيت فرض مي‌كنيم كه رويداد O داراي x = y = z = 0 و t = 0 است.


برچسب‌ها: فضا زمان, مخروط فضا زمان, خمیدگی فضا زمان, سرعت نور, نمودار فضا, زمان

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۱۱ بعد از ظهر انواع رآکتور

توکامک يکي از انواع رآکتورهاي همجوشي هسته‌اي است که عمل محصورسازي را به خوبي انجام ميدهد.طرح توکامک در دهه پنجاه ميلادي توسط روسها پيشنهاد شد. واژه توکامک از واژه هاي

" magnitnaya" and ," kamera" ," toroidalnaya"
به معني اتاقك مغناطيسي چنبره‌اي گرفته شده است.
يکي از دلايل و توجيحاتي که براي چنبره‌اي بودن محفظه‌هاي محصور‌سازي مي‌شود بيان کرد اين است که: توپ پر مويي را تصور کنيد که شما قصد داريد موهاي اين توپ را شانه بزنيد. شما هر طور و از هر طرف که بخواهيد اين کار بکنيد هميشه دو طرف از موهاي توپ شانه نشده و نامنظم باقي مي‌ماند. حال به جاي توپ فرض کنيد که يک کره مغناطيسي داريم. مي‌خواهيم که بردارهاي ميدان در سراسر اطراف اين کره يکنواخت و منظم باشند (در واقع همه در يك جهت باشند).
بنا به مثال اين کار غير ممکن بوده ونا منظمي در دو طرف کره باعث عدم پايداري محصور ساز مي‌شود. ولي در يک محصور ساز چنبره اي چنين مشکلي وجود ندارد و يکنواختي ميدان سراسر محصورساز (توكامك) باعث پايداري آن مي‌شود. مهم ترين و حياتي ترين وظيفه يک ابزار همجوشي پايدار نگه داشتن پلاسما است.


اسفرومک
اسفرومک نوع ديگري از رآکتورهاي همجوشيست که بر خلاف توکامک که چنبره ايست شکلي کروي دارد.البته تفاوت اسفرومک با توکامک در اين است که در مرکز اسفرومک هيچ جسم مادي اي وجود ندارد. اسفرومک متاسفانه با بي مهري مواجه شد و به اندازه توکامک مورد توجه واقع نشد.در حالي که اسفرومک مدت زيادي بعد از توکامک اختراع شد.
در دهه گذشته اغلب تحقيقات در بخش انرژي همجوشي مغناطيسي روي توکامک چنبره اي شکل براي رسيدن به واکنشهاي همجوشي در سطح بالا متمرکز شده است. کار توکامک در ايالات متحده وخارج آن ادامه دارد ولي سازمان دانشمندان انرژي همجوشي در حال بازديد از اسفرومک هستند.
قسمت زيادي از علاقه تجديد شده به پروژه اسفرومک روي تحقيقات فعالي در لاورنس ليورمور در گروهي به نام SSPX Sustained Spheromak Physics Experiment متمركز شده است.
به عقيده رهبر پروژه SSPX آقاي David Hill توکامک با دماي بالايي که در آن قابل دسترسيست (بيشتر از صد ميليون درجه سلسيوس كه بسيار بيشتر از دماي مركز خورشيد است)، فعلاً برنده جريان رهبري پروژه‌هاي همجوشي به حساب مي‌آيد.
با اين حال ميدان‌هاي مغناطيسي توكامك به وسيله كويل‌هاي (سيم‌پيچ)‌ بيروني بسيار بزرگ كه چنبره رآكتور را احاطه مي‌كند، توليد مي‌شود. اين کويل هاي بسيار بزرگ هزينه بسيار زياد و بي نظمي و اختلالاتي در کار رآکتور خواهند داشت. در حالي که اسفرومک ها پلاسماي بسيار داغ را در يک سيستم ميدان مغناطيسي ساده و فشرده که فقط از يک سري ساده از کويل هاي کوچک پايدار کننده استفاده ميکند بوجود مي آورد. ميدانهاي مغناطيسي قوي لازم درون پلاسما با چيزي که دينام مغناطيسي ناميده مي شود، توليد مي شوند.


گيرانش
مي دانيد درنوعي از رآکتورهاي شکافت هسته اي بوجود آوردن زنجيره واکنشها بوسيله برخورد دادن يک نوترون پر انرژي با هسته يک اتم اورانيم ۲۳۵ انجام مي شود.به اين صورت که وقتي که اين نوترون وارد هسته اتم اورانيوم ۲۳۵ مي شود آن را به يک هسته اورانيم ۲۳۶ تبديل ميکند.از آنجا که اين هسته ناپايدار است به سرعت واپاشي مي کرده و اتمهاي سبکتري به همراه سه نوترون پر انرژي ديگر را توليد مي‌کند.
توضيح کاملتر اينکه در هسته هاي سنگين پايدار مثل اورانيوم بين نيروهاي الکترواستاتيکي که مايل هستند ذرات تشکيل دهنده اتم را از هم دور کنند و نيروي هسته اي که آنها را کنار هم نگه ميدارد تعادل بسيار حساسي وجود دارد که اين تعادل را مي توانيم براحتي و به روشي که گفته شد به هم زده و واکنش شکافت هسته اي را شروع کنيم. واکنش حاصل از يک اتم با توليد کردن سه نوترون پر انرژي ديگر باعث ميشود سه اتم اورانيم ديگر وارد واپاشي بشوند. به همين ترتيب واکنش اصطلاحاً زنجيره اي ميشود.
قدر مسلم يک رآکتور همجوشي ايده آل رآکتوريست که در آن واکنشهاي زنجيره اي داريم. در واقع هدف اساسي در راه ساخت رآکتور همجوشي هسته اي زنجيره اي کردن آن است.اگر قرار باشد که ما در اين راه انرژي صرف کنيم تا يک مقدار کمتر از آن را بدست بياوريم، مطمئنا اين واکنش نه زنجيره ايست نه مفيد.
دانشمندان اين رشته، مفهومي به نام گيرانش را تعريف کرده اند که به معني اين است که مقداري انرژي را صرف شروع واکنش کنيم تا انرژي بيشتري از سلسله واکنشها بگيريم. در واقع در شرايط گيرانش واکنش زنجيره اي ميشود. يعني نه تنها انرژي توليدي يک واکنش براي انجام واکنش بعد کافيست بلکه مقدار زيادي از آن هم اضافه است وميتواند در اختيار ما براي توليد برق قرار بگيرد.
اگر بخواهيم توکامک يا هر وسيله ديگر که همجوشي در آن انجام مي شود توان مفيد داشته باشد يعني به ما انرژي بدهد بايد شرايط خاصي داشته باشد. براي آنكه احتمال برخورد ذرات (يون‌هاي) نامزد همجوشي بالا برود، اولاً بايد دماي خيلي بالايي درون آن توليد شود و رآكتور هم بتواند به خوبي اين دما را تحمل كند. (اين دما در محدوده‌ي 10 به توان 8 درجه كلوين است)
دوماً رآكتور بايد اين توانايي را داشته باشد كه درونش چگالي زيادي از يون‌ها را وارد كرده و سوم اينكه زمان محصورسازي در آن طولاني باشد.
دماي بالا براي آن است که بتوانيم تقريبا مطمئن باشيم که مي توانيم از سد محکم پتانسيل کولني هسته‌ها بگذريم. چگالي زياد هم براي اين است که هر چه بيشتر احتمال برخوردهاي کارا بالا برود.
در اين مسير قانوني وجود دارد كه به آن معيار لاوسون مي‌گويند. به کمک اين معيار مي شود محاسبه کرد که آيا شرايط طوري هست که واکنش به گيرانش برسد يا خير.

معيار لاوسن = بايد: مقدار چگالي * مدت زمان محصور سازي بزرگ‌تر از 10 به توان ۲۰ ذره در متر مکعب باشد تا اين واکنش به گيرانش برسد. (البته بستگي مستقيم با دماي پلاسما دارد)


اما به طور دقيق‌تر
براي رسيدن به شرايط مطلوب درواکنشهاي گرما هسته اي که در آنها از سوخت دوتريم - ترتيم استفاده مي شود، دماي پلاسما (T) بايد در محدوده يك الي سه ضرب‌در ده به توان هشت درجه كلوين و زمان محصورسازي (E) بايد در حدود يك الي سه ثانيه و چگالي (n) بايد حوالي يك الي سه ضرب در ده به توان بيست ذره بر متر مكعب باشد.
براي آغاز به کار رآکتور يعني براي رسيدن به کمينه دماي حدود ده به توان هشت کلوين بايد از وسيله گرما ساز کمکي استفاده کرد. بعد از محترق شدن سوخت مخلوط پلاسما با ذرات آلفايي که در اثر احتراق اوليه بوجود اومده اند گرم شده و مي توانيم دستگاه کمکي را از مدار خارج کنيم.از آن به بعد سرعت فعاليتهاي همجوشي با افزايش دادن چگالي پلاسما افزايش پيدا مي کند.با اين وجود افزايش چگالي به بالاي مرزهاي تعيين شده و مطمئن به معني به هم خوردن پايداري پلاسما و يا اينکه خاموش شدن رآکتور را در پي خواهد داشت يا فاجعه. به عبارت ديگر (در صورت افزايش چگالي پلاسما) براي پايداركردن پلاسما، زمان محصورسازي و دماي احتراق و صد البته حجم پلاسما و نقطه پايداري پلاسما با افزايش چگالي بالا تر رفته و شرايط را براي کار سخت تر مي کند. به حالت تعادل در آوردن اين ملزمات با شکل بندي رآکتور در کوچکترين اسپکت ريتو که به شکل بندي مغناطيسي آن بستگي دارد مقدور ميشود.


برچسب‌ها: فیزیک هسته ای چیست, انواع رآکتور, چرخه ی سوخت هسته ای, فیزیک اتمی, همجوشی هسته ای

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۴:۱ بعد از ظهر


شايد مهم‌ترين جايگزين براي تفسير كپنهاگ در ميان فيزيكداناني كه نظريه‌ي كوانتوم را مطالعه مي‌كنند، تفسير دنياهاي چندگانه (the "Many Worlds" interpretation) باشد. دانشمندان برجسته‌اي همچون استيون هاوكينگ (Stephen Hawk

ing) و ريچارد فاينمن (Richard Feinman) از طرفداران تفسير دنياهاي چندگانه هستند و روز به روز به حاميان اين تفسير اضافه مي‌شود. تفسير دنياهاي چندگانه، توسط هيو اِوِرِت سوم (Hugh Everett III)، فارغ‌التحصيل دانشگاه پرينستون، در ابتدا با نام «فرمول‌بندي حالت نسبي (the "relative state" formulation) ارائه شد.

طبق تفسير دنياهاي چندگانه، جهان دو شاخه مي‌شود و گربه‌ي شرودينگر، در يك جهان مي‌ميرد و در ديگري زنده مي‌ماند.

اورت مي‌گويد تابع موج، هرگز از بين نمي‌رود. اين ايده، آزمايش فرضي گربه‌ي شرودينگر را گسترش مي‌دهد. اين فقط گربه نيست كه در دو حالت زنده و مرده قرار دارد، بلكه دانشمندي كه آزمايش را انجام مي‌دهد نيز به دو دانشمند تبديل مي‌شود كه يكي گربه‌ي مرده را مي‌بيند و ديگري، گربه‌ي زنده را. اين دوشاخه شدن، تنها به آزمايش «گربه» محدود نمي‌شود، بلكه درباره‌ي تمام نتايج ممكن پديده‌هاي كوانتومي براي هر ذره‌اي، صدق مي‌كند. بر اساس اين تفسير، جهان، همچون درختي عظيم كه هر شاخه‌اش، دو شاخه مي‌شود، مرتباً در حال تكثير به نسخه‌هاي متفاوت بي‌شمار است. جهان‌هايي موازي وجود دارند كه تنها اندكي با جهان ما متفاوت‌اند و جهان‌هاي ديگري هم هستند كه با جهان ما، تفاوت عمده‌اي دارند.
در واقع، بر اساس نتيجه‌ي منطقي تفسير دنياهاي چندگانه، هر چيزي كه امكان‌پذير است، هر قدر هم نامحتمل باشد، در نسخه‌اي از جهان، وجود دارد. در يك جهان، شما رئيس جمهور ايالات متحده هستيد و در ديگري، به خاطر كشتار جمعي، در زندان به سر مي‌بريد. ايده‌ي وجود همه‌چيز، اگرچه عجيب به نظر مي‌رسد، اما يكي از تعابيري است كه حاميان پر و پا قرصي دارد. مكس تگمارك (Max Tegmark)، كيهان‌شناس، كه بر اساس همين تفسير، سلسله مراتب سطوح دنياهاي چندگانه را طراحي كرده، معتقد است توضيح مجموعه‌اي از جهان‌ها (گاه آن را چندگيتي multiverse نيز مي‌نامند) كه در آن‌ها هر چيزي ممكن است، آسان‌تر از توضيح يك جهان با قوانين مشخص است.«ويژگي مشترك هر چهار سطح چندگيتي، اين است كه ساده‌ترين و ظريف‌ترين نظريه، اساساً دنياهاي موازي را شامل مي‌شود. براي انكار وجود اين دنياها، بايد با اضافه‌كردن فرض‌هاي فاقد عموميت و فرايندهايي كه اساس تجربي ندارند، تئوري را پيچيده كنيم: فضاي متناهي، از بين رفتن تابع موج و عدم تقارن هستي‌شناسانه. به اين ترتيب، در نهايت، رأي ما به جايي مي‌رسد كه به نظرمان بي‌فايده‌تر و ناهنجارتر است: دنياهاي چندگانه، يا كلمات چندگانه.
تفسير دنياهاي چندگانه، به يكي از دشوارترين پرسش‌هاي فلسفي كساني كه به ساخت ماشين زمان انديشيده‌اند، پاسخ مي‌دهد. اگر تنها يك جهان وجود داشته باشد، بازگشت به گذشته با ماشين زمان، و كشتن پدربزرگتان، باعث ايجاد پارادوكس خواهد شد. اما اگر دنياهاي چندگانه‌ي چندگيتي، وجود داشته باشند، ديگر پارادوكسي در كار نيست. در اين صورت، كشتن پدربزرگتان، فقط باعث به وجود آمدن گذشته‌ي متفاوتي خواهد شد كه شما در آن حضور نداريد. در شاخه‌ي ديگري از گذشته، پدربزرگتان زنده مي‌ماند و شما متولد مي‌شويد. اگر به شاخه‌ي اصلي خود برگرديد، پدربزرگتان همچنان زنده خواهد بود. اگر در گذشته‌ي ديگر، كه در آن پدربزرگتان را كشته‌ايد، باقي بمانيد، وجودي غريب خواهيد شد بي هيچ گذشته‌اي.
به جز تفسير كپنهاگ، بوهم و دنياهاي چندگانه، تفاسير ديگري نيز از فيزيك كوانتوم وجود دارد. با اين حال، به نظر مي‌رسد تمام آن‌ها در نوعي «غرابت»، با هم مشترك‌اند. هنوز هم فيزيكدانان، بر سر اين كه كدام يك از اين تفاسير درست است، يا اين كه اصلاً اين تفاسير درست هستند يا نه، با هم اختلاف نظر دارند. راه حل اين مسئله، در دست فيزيكدان باهوشي است كه براي اثبات يا رد اين تفاسير، آزمايشي طرح كند.آزمايش افشار

در اين آزمايش كه نخستين‌بار در موسسه خصوصي «مطالعات ازدياد جرم بر اثر تابش» در بوستون انجام شده اساس بسيار ساده‌اي دارد، يك پرتو ليزرى به صفحه‌اى تيره كه داراى دو سوراخ است تابانده مي‌شود. از آنجا كه به جاي نور معمولي از ليزر استفاده مي‌شود نيازى به صفحه اول كه داراى يك سوراخ است نيست.
در فاصله دور از صفحه، لنزي قرار دارد كه نوري را كه از داخل هر روزنه مي‌آيد جذب مي‌كند و مجددا پرتوهاي منتشر شده را بر روي يك آينه متمركز مي‌كند كه هر كدام را به يك آشكار ساز فوتون جداگانه باز مي‌تاباند؛ بدين ترتيب مي‌توان با توجه به شدت و ضعف پرتو ليزرى، تعداد فوتون‌هايي را كه از هر سوراخ بيرون مي‌آيند ثبت كرد.


برچسب‌ها: تفسیر دنیای ما, استرینگ تئوری, ابعاد بالاتر, نظریه ی ریسمان

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۳:۵۷ بعد از ظهر

حركت نسبي در نسبيت خاص


مي‌دانيم كه در نظريه‌ي نيوتوني، دو ناظر كه نسبت به هم حركت مي‌كنند، در حالت كلي، ديدگاه‌هاي مختلفي از فضازمان دارند. مي‌توان اين ديدگاه‌هاي مختلف نيوتوني را با هم وفق داد.
بر طبق نظريه‌ي نسبيت خاص اينشتين، برخي وجوه اساسي وجود دارند كه براي ناظرهايي كه از چارچوبهاي مرجع مختلف استفاده مي‌كنند، مشترك هستند. اين وجوه در اصل نسبيت خاص توصيف شده‌اند:

- قوانين فيزيك براي همه‌ي ناظرهاي بدون شتاب، يكسان است.

در نظريه‌ي نيوتوني اين نتيجه، تا آنجا كه به قوانين ديناميك مربوط مي‌شود، به خوبي جا افتاده است:
براي يك آزمايش‌گر هيچ راهي وجود ندارد كه با يك آزمايش ديناميكي بتواند حركت يكنواخت مطلق را تعيين كند.
مثلاً اگر يك رشته آزمايش دهيم كه شامل اندازه‌گيري حركت گوي‌هاي بيليارد برخوردكننده، آونگ‌هاي تعيين زمان و غيره در كوپه‌ي يك قطار در حال حركت باشد، نتايح حاصل مستقل از سرعت حركت قطار خواهد بود. بنابراين با اين نوع آزمايش‌ها نمي‌توان سرعت حركت قطار را تعيين كرد. زيرا اين آزمايش‌ها از آن سرعت تأثير نمي‌پذيرند. در واقع، اين نتايج، دقيقاً با نتايجي كه در يك قطار ساكن به دست مي‌آيد يكسان‌اند.
همين‌طور اگر آزمايش‌ها در يك هواپيماي كنكورد كه با سرعتي دو برابر سرعت صوت به نرمي حركت مي‌كند، انجام مي‌شد، همان نتايج به دست مي‌آمد.
اين مجموعه آزمايش‌ها اصل نسبيت نيوتوني را ثابت مي‌كند كه طبق آن قوانين ديناميك ذرات و اجسام صلب در تمام چارچوب‌هاي بدون شتاب يكسان‌اند.

نبوغ اينشتين، گسترش اين اصل به تمام قوانين فيزيك است.
(اين اصل مثلاً در اپتيك، ترموديناميك، اثرهاي الكترومغناطيسي و فيزيك ذرات بنيادي به‌كار مي‌رود).
بدين‌ترتيب اصل خاص نسبيت ايجاب مي‌كند كه مطلقاً هيچ آزمايش فيزيكي نمي‌تواند حركت مطلق يك جسم با حركت يكنواخت را ثابت كند.
(حركت نسبت به ديگر اجسام به سادگي قابل اثبات است، اما موضوع اين نيست: نكته اينجاست كه نمي‌توانيم حركت زمين را در يك لحظه‌ي خاص معين كنيم و به معناي مطلق كلمه بگوييم كه مثلاً سرعت آن 350 كيلومتر بر ثانيه در فلان جهت است).
علت آن است كه هيچ آزمايشي نمي‌تواند چنين حركت مطلقي را آشكار سازد. و آن بدين‌ دليل است كه قوانين فيزيك از هيچ حركت يكنواخت مطلقي تأثير نمي‌پذيرند.
اصل نسبيت را نيز مي‌توان به طريق ديگر نيز بيان كرد و آن هم‌ارزي تمام چارچوب‌هاي مرجع لخت است.
مجموعه‌ مختصاتي كه يك ناظر براي توصيف فضازمان مورد استفاده قرار مي‌دهد و خود در مبدأ آن (يعني x و y و z برابر با صفر) قرار دارد، چارچوب مرجع او را تشكيل مي‌دهند.
چارچوب مرجع را لخت گوييم اگر بدون چرخش و بدون شتاب باشد. قواين حركت نيوتون ايجاب مي‌كند كه يك جسم تنها در صورتي نسبت به يك چارچوب مرجع لخت شتاب پيدا كند كه نيروهاي حاصل از اجسام ديگر بر آن اثر كنند. در واقع مي‌توان از اين خصوصيت براي مشخص كردن چارچوب‌هاي لخت استفاده كرد. اگر چارچوبي لخت باشد، هر چارچوب ديگري كه نسبت به آن به طور يكنواخت حركت كند،‌ نيز لخت است. بنابراين مي‌توان گفت كه از هر چارچوب مرجعي مي‌توان استفاده كرد و قوانين فيزيك تغيير نخواهند كرد.
اين يك اصل وحدت‌بخش توانمند است كه تمام قوانين شناخته شده‌ي فيزيك را در بر مي‌گيرد. هم‌اكنون روشن است كه اين اصل به صورت زير قابل استفاده است:

اين اصل ايجاب مي‌كند كه اگر جسمي به طور يكنواخت حركت كند، مجبور نيستيم قبل از كاربرد قوانين فيزيك در مورد آن، حالت حركت آن را مشخص كنيم. مثلاً اگر حركت هواپيما يكنواخت باشد، كار مولد برق و موتورها در يك هواپيما از حركت هواپيما تأثير نمي‌پذيرند. بنابراين ما مجبور نيستيم در طراحي موتورها، سرعت هواپيما را هنگام كاربرد در نظر بگيريم. يك موتوربرقي كه روي زمين كار كند، مي‌تواند به همان خوبي در سفينه‌اي كه با سرعت يكنواخت 25000 مايل در ساعت نسبت به سطح زمين در حركت است، نيز كار كند. اگر اين‌ گونه نبود، مهندسي كاري واقعاً مشكل مي‌بود.


برچسب‌ها: بررسی نسبیت خاص, نسبیت, نسبیت عام, نسبیت چیست

علی خاشعی Ali Khashei
چهارشنبه ۱ آذر۱۳۹۱ - ۱۰:۱۲ قبل از ظهر

حتماً تاکنون مطالب گوناگونی در رابطه با پایان جهان در سال 2012 شنیده اید. اما مقاله ای که در ادامه خواهید خواند کامل ترین و جدیدترین مقاله ای است که به تازگی از طرف سایت رسمی ناسا و پیرامون ترس بزرگ از پایان جهان در سال 2012 ارائه شده است. نویسنده اصلی این مقاله "ای.سی.کروپ " مدیر رصدخانه گریفیث در لس آنجلس و کمک-سردبیر مجله "آسمان و تلسکوپ" می باشد. او در این مقاله به
شرح بسیاری از ناگفته ها و جزئیات پیرامون سال 2012 می پردازد به طوریکه تاکنون در هیچ کجا به آنها اشاره ای نشده است.

پس از مطالعه این مقاله خواهید فهمید که اصلاً از چه زمانی زمزمه های مربوط به پایان جهان آغاز شد، تقویم مایا دقیقاً چگونه عمل می کند و براستی چه چیزی را نشان می دهد، چه کسانی 2012 را بر سر زبان ها آوردند، چه عواملی می تواند باعث نابودی زمین گردد و براستی آیا پایان جهان ممکن است یا خیر...

سال 2012

سال 2012 به مانند هنرپیشه برجسته ای می ماند که به رفتاری ناشایست و غیراخلاقی متهم گردیده است. شایعات وحشتناک و بی اساس به شدت در حال گسترش می باشند. در حال حاضر بیش از ده ها کتاب در رابطه با پایان جهان در 2012 انتشار یافته که بسیاری از آنها به خطرات آسمانی و نجومی اشاره دارند. در 13 نووامبر سال 2009 فیلم ناامید کننده ای با عنوان "2012" و با بودجه 200 میلیون دلاری بر روی پرده های سینما به نمایش در آمد که بر همه این شایعات دامن زد. درهم شکستن قاره ها، گدازه های آتشفشانی، شهرهای سوزان و تسونامی عظیمی که کل جهان را دربر می گیرد بخشی از صحنه هایی است که در این فیلم به عنوان فاجعه 2012 عنوان گردیده است. بدتر از همه اینکه فیلم با شعار تبلیغاتی و نادرست " حقیقت را بیابید" انتشار یافت. علاوه بر این 2 فیلم سینمایی پرهزینه دیگر نیز در رابطه با سال 2012 در حال ساخت می باشد.


برچسب‌ها: آخر الزمان, پایان دنیا, دسامبر 2012, دجال, anti Christs در مورد ضد مسیح

 

Theme Design By ParsTools.Com